7-12 maj med Vernissage lördag 7 maj kl 11-15.
10-12 maj finns Barbro och Karin i galleriet. Öppet kl 13-17.

Ingen av oss har någon formell konstutbildning men med åren har det blivit ett antal kvälls-, helg- och veckokurser i Sverige och utomlands (Venedig är en favorit...). Vi har målat för bl a Elisabeth Biström, Helena Trovaj, Carin Fremer, Monica Månsson, Maria Ginzburg, Håkan Lindskog, Peter Eugén och Annette Backman samt Javier Zorrilla Salcedo, Spanien och Martin Lutz, Tyskland.
Barbro Viklund – med rötterna djupt förankrade i den Västmanländska myllan (Bysala, Västerås och Sala), även inspirerad av de trollska och djupa skogarna i Hälsingland. Har skapat bilderna i Kulturkalendern 2020.
Barbro Viklund 076-7934727 och på Instagram: barbros.akvareller
Karin Alehag - född och uppvuxen i Sörmland, men har idag sina bopålar förankrade i Västmanland (Västerås) och har även fjällen i Sälen som inspiration. Skapar även örhängen med miniatyrakvareller.
Karin Alehag 070-4966891 och Instagram: karins_skaparlust
Med oss har vi Sandra Hiredal – den av oss som verkligen har en dokumenterad konstutbildning, bla vid Leksands Folkhögskola och Konstfack i Stockholm. Sandra arbetar med silver och andra metaller. Sandra har med sig sina silversmycken till ArtA.
Instagram sandra.hiredal